We never sell your data to third parties
Linn Gear 35FB24HX1.000 is a single strand Type B sprocket for #35 roller chain. It has 24 teeth with a 3/8" pitch. The sprocket is made of hardened steel for extended wear life. It features a 1" finished bore and is manufactured in the USA.
MODEL 35FB24HX1.000
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$37.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1 in
Chain Size
#35
Material
Steel
Number of Teeth
24
Outside Diameter
3.074 in
Pitch
3/8 in
Pitch Diameter
2.873 in
Type
Type B Single Strand Induction Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 35FB24HX1.000
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand Induction Hardened Teeth, 1 in Bore Dia, 3.074 in Outside Dia, #35 Chain, 24 Teeth, 3/8 in Pitch, 2.873 in, Steel
Features:
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #35 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 2.873 in |
| Number of Teeth | 24 |
| Pitch | 3/8 in |
| Bore Diameter | 1 in |
| Outside Diameter | 3.074 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand Induction Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more| Brand | Remke |
| Model | 108B0120AP |
| Brand | Timken |
| Model | E-TTU-TRB-50MM |
| Brand | Champion |
| Model | 330M-5X.8 |
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more