We never sell your data to third parties
Linn Gear 60FB14HX1.250 is a single strand Type B sprocket for #60 roller chain. It has 14 teeth with a 3/4" pitch and hardened teeth for extended wear life. The sprocket is made of steel and features a finished bore. Manufactured in the USA.
MODEL 60FB14HX1.250
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$45.11 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-1/4 in
Chain Size
#60
Material
Steel
Number of Teeth
14
Outside Diameter
3.736 in
Pitch
3/4 in
Pitch Diameter
3.371 in
Type
Type B Single Strand Induction Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 60FB14HX1.250
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand Induction Hardened Teeth, 1-1/4 in Bore Dia, 3.736 in Outside Dia, #60 Chain, 14 Teeth, 3/4 in Pitch, 3.371 in, Steel
Features:
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #60 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 3.371 in |
| Number of Teeth | 14 |
| Pitch | 3/4 in |
| Bore Diameter | 1-1/4 in |
| Outside Diameter | 3.736 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand Induction Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more| Brand | Linn Gear |
| Model | 40FB16X.750SS |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | T20-75-25M-LLUSFDA |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | T10-100-50M-LLUS |
| Brand | Champion |
| Model | 308-3/8-16-T |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | AT5-75-60M-LLUSNB |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more