We never sell your data to third parties
Linn Gear 60FB20HX1.937 is a single strand Type B sprocket for #60 roller chain. It has 20 teeth with a 3/4" pitch and features hardened teeth for extended wear life. The sprocket is made of steel and is suitable for various power transmission applications.
MODEL 60FB20HX1.937
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$73.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-15/16 in
Chain Size
#60
Material
Steel
Number of Teeth
20
Outside Diameter
5.186 in
Pitch
3/4 in
Pitch Diameter
4.794 in
Type
Type B Single Strand Induction Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 60FB20HX1.937
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand Induction Hardened Teeth, 1-15/16 in Bore Dia, 5.186 in Outside Dia, #60 Chain, 20 Teeth, 3/4 in Pitch, 4.794 in, Steel
Features:
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #60 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 4.794 in |
| Number of Teeth | 20 |
| Pitch | 3/4 in |
| Bore Diameter | 1-15/16 in |
| Outside Diameter | 5.186 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand Induction Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more| Brand | Linn Gear |
| Model | 60FB24HX1.250 |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more