We never sell your data to third parties
Linn Gear 80FB15HX1.437 is a single strand Type B sprocket for #80 roller chain. It features 15 teeth, 1" pitch, and a 1.437" finished bore. The sprocket has hardened teeth for extended wear life and is made from steel. This sprocket is suitable for power transmission applications requiring a durable, precision-machined component.
MODEL 80FB15HX1.437
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$77.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-7/16 in
Chain Size
#80
Material
Steel
Number of Teeth
15
Outside Diameter
5.304 in
Pitch
1 in
Pitch Diameter
4.81 in
Type
Single Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 80FB15HX1.437
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Single Strand Hardened Teeth, 1-7/16 in Bore Dia, 5.304 in Outside Dia, #80 Chain, 15 Teeth, 1 in Pitch, 4.81 in, Steel
Features:
- Complete with any bore size indicated - standard straight keyway and (2) setscrews
Specs:
| Chain Size | #80 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 4.81 in |
| Number of Teeth | 15 |
| Pitch | 1 in |
| Bore Diameter | 1-7/16 in |
| Outside Diameter | 5.304 in |
| Material | Steel |
| Type | Single Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | 11/8V2650 |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more