We never sell your data to third parties
Linn Gear 40B10H is a single strand Type B sprocket for #40 roller chain. It has 10 teeth with a 1/2" pitch. This hardened steel sprocket offers increased wear resistance for demanding applications. Made in USA.
MODEL 40B10H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$17.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
0.5 to 0.812 in
Chain Size
#40
Hub Diameter
1.29 in
Length Through Bore
0.87 in
Material
Steel
Number of Teeth
10
Outside Diameter
1.84 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
1.618 in
Type
Type B Single Strand Machine Cut Induction Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 40B10H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand Machine Cut Induction Hardened Teeth, 0.5 to 0.812 in Bore Dia, 1.84 in Outside Dia, #40 Chain, 10 Teeth, 1/2 in Pitch, 1.618 in, 1.29 in Hub Dia, 0.87 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Hub diameters marked ''R'' are recessed for chain clearance
Specs:
| Length Through Bore | 0.87 in |
|---|---|
| Chain Size | #40 |
| Pitch Diameter | 1.618 in |
| Number of Teeth | 10 |
| Hub Diameter | 1.29 in |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 0.5 to 0.812 in |
| Outside Diameter | 1.84 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand Machine Cut Induction Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 033072TC |
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more