We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn Gear 820-25FBX1.000 is a single strand Type B sprocket for #25 roller chain. It has 1/4" pitch and a 1" finished bore. This steel sprocket is suitable for power transmission applications requiring a compact, positive drive.
MODEL 820-25FBX1.000
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$65.24 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1 in
Bore Type
Finished
Face Width
20 mm
Flange Diameter
2.86 in
Hub Diameter
2.16 in
Material
Steel
Overall Length
1-3/4 in
Pitch
8 mm
Pitch Diameter
2.506 in
Series
820
Suitable For Use With
HTD 20 mm W Belt
Linn Gear Co Linn 820-25FBX1.000
UPC: | UNSPSC: 31171900 | GTIN:
Belt, Sheaves & Pulleys > Sheaves & Pulleys > Synchronous Pulleys > High Torque/HTD Pulleys
Linn LSB Sprocket, Series: 820, Finished Bore, 1 in Bore Dia, 2.506 in, 8 mm Pitch, 20 mm Face Width, 2.86 in Flange Dia, 2.16 in Hub Dia, 1-3/4 in Overall Length, For Use with: HTD 20 mm W Belt, Steel
Features:
- Fully machined steel sprockets with steel flanges
Specs:
| Bore Type | Finished |
|---|---|
| Pitch Diameter | 2.506 in |
| Flange Diameter | 2.86 in |
| Face Width | 20 mm |
| Hub Diameter | 2.16 in |
| Pitch | 8 mm |
| Bore Diameter | 1 in |
| Material | Steel |
| Suitable For Use With | HTD® 20 mm W Belt |
| Overall Length | 1-3/4 in |
| Series | 820 |
Packaging:
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read moreSKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more