We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn Gear 820-26FBX.750 is a single strand Type B sprocket for #820 roller chain. It has 26 teeth, 8" pitch, and a 1-1/2" finished bore. Made from steel, this sprocket is suitable for heavy-duty power transmission applications.
MODEL 820-26FBX.750
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$65.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3/4 in
Bore Type
Finished
Face Width
20 mm
Flange Diameter
2.96 in
Hub Diameter
2.26 in
Material
Steel
Overall Length
1-3/4 in
Pitch
8 mm
Pitch Diameter
2.607 in
Series
820
Suitable For Use With
HTD 20 mm W Belt
Linn Gear Co Linn 820-26FBX.750
UPC: | UNSPSC: 31171900 | GTIN:
Belt, Sheaves & Pulleys > Sheaves & Pulleys > Synchronous Pulleys > High Torque/HTD Pulleys
Linn LSB Sprocket, Series: 820, Finished Bore, 3/4 in Bore Dia, 2.607 in, 8 mm Pitch, 20 mm Face Width, 2.96 in Flange Dia, 2.26 in Hub Dia, 1-3/4 in Overall Length, For Use with: HTD 20 mm W Belt, Steel
Features:
- Fully machined steel sprockets with steel flanges
Specs:
| Bore Type | Finished |
|---|---|
| Pitch Diameter | 2.607 in |
| Flange Diameter | 2.96 in |
| Face Width | 20 mm |
| Hub Diameter | 2.26 in |
| Pitch | 8 mm |
| Bore Diameter | 3/4 in |
| Material | Steel |
| Suitable For Use With | HTD® 20 mm W Belt |
| Overall Length | 1-3/4 in |
| Series | 820 |
Packaging:
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more| Brand | Winsmith |
| Model | E17MSFS3V120A8 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-536312 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-310097 |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more