We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn Gear 820-27FBX1.375 is a single strand Type B sprocket for #820 roller chain. It has 27 teeth, 2" pitch, and a 1-3/8" finished bore. Made from steel, this sprocket is suitable for power transmission applications requiring a robust, precision-machined component.
MODEL 820-27FBX1.375
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$66.24 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-3/8 in
Bore Type
Finished
Face Width
20 mm
Flange Diameter
3.06 in
Hub Diameter
2.36 in
Material
Steel
Overall Length
1-3/4 in
Pitch
8 mm
Pitch Diameter
2.707 in
Series
820
Suitable For Use With
HTD 20 mm W Belt
Linn Gear Co Linn 820-27FBX1.375
UPC: | UNSPSC: 31171900 | GTIN:
Belt, Sheaves & Pulleys > Sheaves & Pulleys > Synchronous Pulleys > High Torque/HTD Pulleys
Linn LSB Sprocket, Series: 820, Finished Bore, 1-3/8 in Bore Dia, 2.707 in, 8 mm Pitch, 20 mm Face Width, 3.06 in Flange Dia, 2.36 in Hub Dia, 1-3/4 in Overall Length, For Use with: HTD 20 mm W Belt, Steel
Features:
- Fully machined steel sprockets with steel flanges
Specs:
| Bore Type | Finished |
|---|---|
| Pitch Diameter | 2.707 in |
| Flange Diameter | 3.06 in |
| Face Width | 20 mm |
| Hub Diameter | 2.36 in |
| Pitch | 8 mm |
| Bore Diameter | 1-3/8 in |
| Material | Steel |
| Suitable For Use With | HTD® 20 mm W Belt |
| Overall Length | 1-3/4 in |
| Series | 820 |
Packaging:
| Brand | Linn Gear |
| Model | 830-22FBX1.125 |