We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn Gear 830-22FBX1.250 is a single strand Type B sprocket for #830 roller chain. It has 22 teeth and a 1.250" finished bore. The sprocket is made of steel and is not hardened. It is designed for use with ANSI roller chain drives.
MODEL 830-22FBX1.250
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$64.73 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-1/4 in
Bore Type
Finished
Face Width
30 mm
Flange Diameter
2.56 in
Hub Diameter
1.86 in
Material
Steel
Overall Length
2.12 in
Pitch
8 mm
Pitch Diameter
2.206 in
Series
830
Suitable For Use With
HTD 30 mm W Belt
Linn Gear Co Linn 830-22FBX1.250
UPC: | UNSPSC: 31171900 | GTIN:
Belt, Sheaves & Pulleys > Sheaves & Pulleys > Synchronous Pulleys > High Torque/HTD Pulleys
Linn LSB Sprocket, Series: 830, Finished Bore, 1-1/4 in Bore Dia, 2.206 in, 8 mm Pitch, 30 mm Face Width, 2.56 in Flange Dia, 1.86 in Hub Dia, 2.12 in Overall Length, For Use with: HTD 30 mm W Belt, Steel
Features:
- Fully machined steel sprockets with steel flanges
Specs:
| Bore Type | Finished |
|---|---|
| Pitch Diameter | 2.206 in |
| Flange Diameter | 2.56 in |
| Face Width | 30 mm |
| Hub Diameter | 1.86 in |
| Pitch | 8 mm |
| Bore Diameter | 1-1/4 in |
| Material | Steel |
| Suitable For Use With | HTD® 30 mm W Belt |
| Overall Length | 2.12 in |
| Series | 830 |
Packaging:
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | D210866 |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more