We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn Gear 830-25FBX.750 is a single strand Type B sprocket for #25 roller chain. It features a 0.750" finished bore, 1/4" pitch, and is made of steel. This sprocket is designed for ANSI standard chain drives and is manufactured in the USA.
MODEL 830-25FBX.750
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$66.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3/4 in
Bore Type
Finished
Face Width
30 mm
Flange Diameter
2.96 in
Hub Diameter
2.26 in
Material
Steel
Overall Length
2.12 in
Pitch
8 mm
Pitch Diameter
2.607 in
Series
830
Suitable For Use With
HTD 30 mm W Belt
Linn Gear Co Linn 830-25FBX.750
UPC: | UNSPSC: 31171900 | GTIN:
Belt, Sheaves & Pulleys > Sheaves & Pulleys > Synchronous Pulleys > High Torque/HTD Pulleys
Linn LSB Sprocket, Series: 830, Finished Bore, 3/4 in Bore Dia, 2.607 in, 8 mm Pitch, 30 mm Face Width, 2.96 in Flange Dia, 2.26 in Hub Dia, 2.12 in Overall Length, For Use with: HTD 30 mm W Belt, Steel
Features:
- Fully machined steel sprockets with steel flanges
Specs:
| Bore Type | Finished |
|---|---|
| Pitch Diameter | 2.607 in |
| Flange Diameter | 2.96 in |
| Face Width | 30 mm |
| Hub Diameter | 2.26 in |
| Pitch | 8 mm |
| Bore Diameter | 3/4 in |
| Material | Steel |
| Suitable For Use With | HTD® 30 mm W Belt |
| Overall Length | 2.12 in |
| Series | 830 |
Packaging:
| Brand | Linn Gear |
| Model | 60FB16X1.375SS |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 6/BX144 |