We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn Gear 830-28FBX1.000 is a single strand Type B sprocket for #28B roller chain. It features a 1.000" finished bore and is made from steel. This sprocket is designed for use with ANSI roller chain drives and is manufactured in the USA.
MODEL 830-28FBX1.000
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$70.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1 in
Bore Type
Finished
Face Width
30 mm
Flange Diameter
3.16 in
Hub Diameter
2.46 in
Material
Steel
Overall Length
2.12 in
Pitch
8 mm
Pitch Diameter
2.807 in
Series
830
Suitable For Use With
HTD 30 mm W Belt
Linn Gear Co Linn 830-28FBX1.000
UPC: | UNSPSC: 31171900 | GTIN:
Belt, Sheaves & Pulleys > Sheaves & Pulleys > Synchronous Pulleys > High Torque/HTD Pulleys
Linn LSB Sprocket, Series: 830, Finished Bore, 1 in Bore Dia, 2.807 in, 8 mm Pitch, 30 mm Face Width, 3.16 in Flange Dia, 2.46 in Hub Dia, 2.12 in Overall Length, For Use with: HTD® 30 mm W Belt, Steel
Features:
- Fully machined steel sprockets with steel flanges
Specs:
| Bore Type | Finished |
|---|---|
| Pitch Diameter | 2.807 in |
| Flange Diameter | 3.16 in |
| Face Width | 30 mm |
| Hub Diameter | 2.46 in |
| Pitch | 8 mm |
| Bore Diameter | 1 in |
| Material | Steel |
| Suitable For Use With | HTD® 30 mm W Belt |
| Overall Length | 2.12 in |
| Series | 830 |
Packaging:
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more| Brand | Pyramex |
| Model | SB7080SDT |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 2110-5M-15 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 3VX450 |
| Brand | PIP |
| Model | HVY710HSNF/XS |
| Brand | MRO Supply |
| Model | D100141 |
| Brand | JW Winco |
| Model | 822.1-5-B-ST |
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more