We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn Gear 850-27FBX1.250 is a single strand Type B sprocket for #850 roller chain. It has 27 teeth with an 8" pitch and a 1.250" finished bore. This steel sprocket is manufactured in the USA and is suitable for heavy-duty power transmission applications.
MODEL 850-27FBX1.250
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$91.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-1/4 in
Bore Type
Finished
Face Width
50 mm
Flange Diameter
3.06 in
Hub Diameter
2.36 in
Material
Steel
Overall Length
3.12 in
Pitch
8 mm
Pitch Diameter
2.707 in
Series
850
Suitable For Use With
HTD 50 mm W Belt
Linn Gear Co Linn 850-27FBX1.250
UPC: | UNSPSC: 31171900 | GTIN:
Belt, Sheaves & Pulleys > Sheaves & Pulleys > Synchronous Pulleys > High Torque/HTD Pulleys
Linn LSB Sprocket, Series: 850, Finished Bore, 1-1/4 in Bore Dia, 2.707 in, 8 mm Pitch, 50 mm Face Width, 3.06 in Flange Dia, 2.36 in Hub Dia, 3.12 in Overall Length, For Use with: HTD 50 mm W Belt, Steel
Features:
- Fully machined steel sprockets with steel flanges
Specs:
| Bore Type | Finished |
|---|---|
| Pitch Diameter | 2.707 in |
| Flange Diameter | 3.06 in |
| Face Width | 50 mm |
| Hub Diameter | 2.36 in |
| Pitch | 8 mm |
| Bore Diameter | 1-1/4 in |
| Material | Steel |
| Suitable For Use With | HTD® 50 mm W Belt |
| Overall Length | 3.12 in |
| Series | 850 |
Packaging:
| Brand | Bestorq |
| Model | XPZ1250 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | D101844 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 5/B55 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 2/3V800 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 3/BX180 |