We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn Gear 850-28FBX1.375 is a single strand Type B sprocket for #850 roller chain. It has 28 teeth with a 2" pitch and a 1-3/8" finished bore. The sprocket is made of steel and is not hardened. It is designed for use with ANSI roller chain drives.
MODEL 850-28FBX1.375
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$92.54 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-3/8 in
Bore Type
Finished
Face Width
50 mm
Flange Diameter
3.16 in
Hub Diameter
2.46 in
Material
Steel
Overall Length
3.12 in
Pitch
8 mm
Pitch Diameter
2.807 in
Series
850
Suitable For Use With
HTD 50 mm W Belt
Linn Gear Co Linn 850-28FBX1.375
UPC: | UNSPSC: 31171900 | GTIN:
Belt, Sheaves & Pulleys > Sheaves & Pulleys > Synchronous Pulleys > High Torque/HTD Pulleys
Linn LSB Sprocket, Series: 850, Finished Bore, 1-3/8 in Bore Dia, 2.807 in, 8 mm Pitch, 50 mm Face Width, 3.16 in Flange Dia, 2.46 in Hub Dia, 3.12 in Overall Length, For Use with: HTD 50 mm W Belt, Steel
Features:
- Fully machined steel sprockets with steel flanges
Specs:
| Bore Type | Finished |
|---|---|
| Pitch Diameter | 2.807 in |
| Flange Diameter | 3.16 in |
| Face Width | 50 mm |
| Hub Diameter | 2.46 in |
| Pitch | 8 mm |
| Bore Diameter | 1-3/8 in |
| Material | Steel |
| Suitable For Use With | HTD® 50 mm W Belt |
| Overall Length | 3.12 in |
| Series | 850 |
Packaging:
| Brand | Adam Equipment |
| Model | AGF 350a |
| Brand | Invertek |
| Model | ODE-3-110023-1012 |