We never sell your data to third parties
Linn Gear 850-32FBX1.750 is a single strand Type B sprocket for #850 roller chain. It has 32 teeth with an 8" pitch and a 1.750" finished bore. Made from steel, this sprocket is suitable for heavy-duty power transmission applications.
MODEL 850-32FBX1.750
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$96.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-3/4 in
Bore Type
Finished
Face Width
50 mm
Flange Diameter
3.56 in
Hub Diameter
2.86 in
Material
Steel
Overall Length
3.12 in
Pitch
8 mm
Pitch Diameter
3.208 in
Series
850
Suitable For Use With
HTD 50 mm W Belt
Linn Gear Co Linn 850-32FBX1.750
UPC: | UNSPSC: 31171900 | GTIN:
Belt, Sheaves & Pulleys > Sheaves & Pulleys > Synchronous Pulleys > High Torque/HTD Pulleys
Linn LSB Sprocket, Series: 850, Finished Bore, 1-3/4 in Bore Dia, 3.208 in, 8 mm Pitch, 50 mm Face Width, 3.56 in Flange Dia, 2.86 in Hub Dia, 3.12 in Overall Length, For Use with: HTD 50 mm W Belt, Steel
Features:
- Fully machined steel sprockets with steel flanges
Specs:
| Bore Type | Finished |
|---|---|
| Pitch Diameter | 3.208 in |
| Flange Diameter | 3.56 in |
| Face Width | 50 mm |
| Hub Diameter | 2.86 in |
| Pitch | 8 mm |
| Bore Diameter | 1-3/4 in |
| Material | Steel |
| Suitable For Use With | HTD® 50 mm W Belt |
| Overall Length | 3.12 in |
| Series | 850 |
Packaging:
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more| Brand | Champion |
| Model | DT22HEX-SET-NF5 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | E92XL025 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | T10-75-30M-LLUKNB |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more