We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 35-4B17H Quad Hardened Sprocket H1
MODEL 35-4B17H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$111.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3/4 to 1-1/8 in
Chain Size
#35-4
Hub Diameter
1.62 in
Length Through Bore
2.12 in
Material
Steel
Number of Teeth
17
Outside Diameter
2.231 in
Pitch
3/8 in
Pitch Diameter
2.041 in
Type
Type B Quadruple Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 35-4B17H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Multi-Strand Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Quadruple Strand Hardened Teeth, 3/4 to 1-1/8 in Bore Dia, 2.231 in Outside Dia, #35-4 Chain, 17 Teeth, 3/8 in Pitch, 2.041 in, 1.62 in Hub Dia, 2.12 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway and larger bores are subject to additional charge
- Type B hub one side and mandrel bore
Specs:
| Length Through Bore | 2.12 in |
|---|---|
| Chain Size | #35-4 |
| Pitch Diameter | 2.041 in |
| Number of Teeth | 17 |
| Hub Diameter | 1.62 in |
| Pitch | 3/8 in |
| Bore Diameter | 3/4 to 1-1/8 in |
| Outside Diameter | 2.231 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Quadruple Strand Hardened Teeth |
Packaging:
- Weight: 1.2 lb
Certifications/Standards:
ANSI Specified