We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 35-4B19H Quad Hardened Sprocket H1
MODEL 35-4B19H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$121.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
0.75 to 1.312 in
Chain Size
#35-4
Hub Diameter
1.85 in
Length Through Bore
2.12 in
Material
Steel
Number of Teeth
19
Outside Diameter
2.472 in
Pitch
3/8 in
Pitch Diameter
2.278 in
Type
Type B Quadruple Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 35-4B19H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Multi-Strand Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Quadruple Strand Hardened Teeth, 0.75 to 1.312 in Bore Dia, 2.472 in Outside Dia, #35-4 Chain, 19 Teeth, 3/8 in Pitch, 2.278 in, 1.85 in Hub Dia, 2.12 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway and larger bores are subject to additional charge
- Type B hub one side and mandrel bore
Specs:
| Length Through Bore | 2.12 in |
|---|---|
| Chain Size | #35-4 |
| Pitch Diameter | 2.278 in |
| Number of Teeth | 19 |
| Hub Diameter | 1.85 in |
| Pitch | 3/8 in |
| Bore Diameter | 0.75 to 1.312 in |
| Outside Diameter | 2.472 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Quadruple Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more| Brand | Linn Gear |
| Model | 120-4B28 |
| Brand | Omron |
| Model | E3S-AT21 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 80-4B16H |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 60-2B18H |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 120-4B16 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 50-4B16H |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more