We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 35-4B20H Quad Hardened Sprocket H1
MODEL 35-4B20H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$127.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3/4 to 1-3/8 in
Chain Size
#35-4
Hub Diameter
1.98 in
Length Through Bore
2.12 in
Material
Steel
Number of Teeth
20
Outside Diameter
2.593 in
Pitch
3/8 in
Pitch Diameter
2.397 in
Type
Type B Quadruple Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 35-4B20H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Multi-Strand Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Quadruple Strand Hardened Teeth, 3/4 to 1-3/8 in Bore Dia, 2.593 in Outside Dia, #35-4 Chain, 20 Teeth, 3/8 in Pitch, 2.397 in, 1.98 in Hub Dia, 2.12 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway and larger bores are subject to additional charge
- Type B hub one side and mandrel bore
Specs:
| Length Through Bore | 2.12 in |
|---|---|
| Chain Size | #35-4 |
| Pitch Diameter | 2.397 in |
| Number of Teeth | 20 |
| Hub Diameter | 1.98 in |
| Pitch | 3/8 in |
| Bore Diameter | 3/4 to 1-3/8 in |
| Outside Diameter | 2.593 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Quadruple Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | 2BK90 1.7/16 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | TR1877A-BXSP |
| Brand | Telemecanique |
| Model | ATV16U72N4U |
| Brand | Balax |
| Model | 10287-010 |
| Brand | Balax |
| Model | 14789-00C |
| Brand | Rosta USA |
| Model | 07031001 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 100-4B22 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 50-4B24H |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more