We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 40-4B17H Quad Hardened Sprocket H1
MODEL 40-4B17H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$136.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3/4 to 1-1/2 in
Chain Size
#40-4
Hub Diameter
2.17 in
Length Through Bore
2-3/4 in
Material
Steel
Number of Teeth
17
Outside Diameter
2.974 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
2.721 in
Type
Type B Quadruple Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 40-4B17H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Multi-Strand Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Quadruple Strand Hardened Teeth, 3/4 to 1-1/2 in Bore Dia, 2.974 in Outside Dia, #40-4 Chain, 17 Teeth, 1/2 in Pitch, 2.721 in, 2.17 in Hub Dia, 2-3/4 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway and larger bores are subject to additional charge
- Type B hub one side and mandrel bore
Specs:
| Length Through Bore | 2-3/4 in |
|---|---|
| Chain Size | #40-4 |
| Pitch Diameter | 2.721 in |
| Number of Teeth | 17 |
| Hub Diameter | 2.17 in |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 3/4 to 1-1/2 in |
| Outside Diameter | 2.974 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Quadruple Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more| Brand | Linn Gear |
| Model | 35-4B30 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 40-4B16H |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 100-4B36 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 100-4B23 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 80-3B28 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 80-4B36 |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more