We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 40-4B23H Quad Hardened Sprocket H1
MODEL 40-4B23H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$135.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3/4 to 2-1/8 in
Chain Size
#40-4
Hub Diameter
3.14 in
Length Through Bore
2-3/4 in
Material
Steel
Number of Teeth
23
Outside Diameter
3.938 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
3.672 in
Type
Type B Quadruple Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 40-4B23H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Multi-Strand Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Quadruple Strand Hardened Teeth, 3/4 to 2-1/8 in Bore Dia, 3.938 in Outside Dia, #40-4 Chain, 23 Teeth, 1/2 in Pitch, 3.672 in, 3.14 in Hub Dia, 2-3/4 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway and larger bores are subject to additional charge
- Type B hub one side and mandrel bore
Specs:
| Length Through Bore | 2-3/4 in |
|---|---|
| Chain Size | #40-4 |
| Pitch Diameter | 3.672 in |
| Number of Teeth | 23 |
| Hub Diameter | 3.14 in |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 3/4 to 2-1/8 in |
| Outside Diameter | 3.938 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Quadruple Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Linn Gear |
| Model | 40-3B16H |
| Brand | NoTrax |
| Model | 132R0072GN |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 140-3B26 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 120-3B28 |
| Brand | PT Coupling |
| Model | 62282020 |