We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 50-4B15H Quad Hardened Sprocket H1
MODEL 50-4B15H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$139.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1 to 1.562 in
Chain Size
#50-4
Hub Diameter
2.34 in
Length Through Bore
3-1/4 in
Material
Steel
Number of Teeth
15
Outside Diameter
3.315 in
Pitch
5/8 in
Pitch Diameter
3.006 in
Type
Type B Quadruple Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 50-4B15H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Multi-Strand Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Quadruple Strand Hardened Teeth, 1 to 1.562 in Bore Dia, 3.315 in Outside Dia, #50-4 Chain, 15 Teeth, 5/8 in Pitch, 3.006 in, 2.34 in Hub Dia, 3-1/4 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway and larger bores are subject to additional charge
- Type B hub one side and mandrel bore
Specs:
| Length Through Bore | 3-1/4 in |
|---|---|
| Chain Size | #50-4 |
| Pitch Diameter | 3.006 in |
| Number of Teeth | 15 |
| Hub Diameter | 2.34 in |
| Pitch | 5/8 in |
| Bore Diameter | 1 to 1.562 in |
| Outside Diameter | 3.315 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Quadruple Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Remke |
| Model | 107A0200A1 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 120-3B16 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6755583 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 120-3B25 |
| Brand | Hammond Power Solutions |
| Model | MV3S1250RBC |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 80-4B21H |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 50-3B24H |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 80-4B14H |