We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 50-4B19H Quad Hardened Sprocket H1
MODEL 50-4B19H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$182.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1 to 2-1/8 in
Chain Size
#50-4
Hub Diameter
3.12 in
Length Through Bore
3-1/4 in
Material
Steel
Number of Teeth
19
Outside Diameter
4.121 in
Pitch
5/8 in
Pitch Diameter
3.797 in
Type
Type B Quadruple Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 50-4B19H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Multi-Strand Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Quadruple Strand Hardened Teeth, 1 to 2-1/8 in Bore Dia, 4.121 in Outside Dia, #50-4 Chain, 19 Teeth, 5/8 in Pitch, 3.797 in, 3.12 in Hub Dia, 3-1/4 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway and larger bores are subject to additional charge
- Type B hub one side and mandrel bore
Specs:
| Length Through Bore | 3-1/4 in |
|---|---|
| Chain Size | #50-4 |
| Pitch Diameter | 3.797 in |
| Number of Teeth | 19 |
| Hub Diameter | 3.12 in |
| Pitch | 5/8 in |
| Bore Diameter | 1 to 2-1/8 in |
| Outside Diameter | 4.121 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Quadruple Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more| Brand | Linn Gear |
| Model | 160-3B30 |
| Brand | Pramet |
| Model | DNMG 431-NMR:T7335 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 120-4B14 |
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3SE5132-0CJ01 |
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more