We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 50-4B24H Quad Hardened Sprocket H1
MODEL 50-4B24H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$260.87 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1 to 2-3/4 in
Chain Size
#50-4
Hub Diameter
4.14 in
Length Through Bore
3-1/2 in
Material
Steel
Number of Teeth
24
Outside Diameter
5.123 in
Pitch
5/8 in
Pitch Diameter
4.788 in
Type
Type B Quadruple Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 50-4B24H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Multi-Strand Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Quadruple Strand Hardened Teeth, 1 to 2-3/4 in Bore Dia, 5.123 in Outside Dia, #50-4 Chain, 24 Teeth, 5/8 in Pitch, 4.788 in, 4.14 in Hub Dia, 3-1/2 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway and larger bores are subject to additional charge
- Type B hub one side and mandrel bore
Specs:
| Length Through Bore | 3-1/2 in |
|---|---|
| Chain Size | #50-4 |
| Pitch Diameter | 4.788 in |
| Number of Teeth | 24 |
| Hub Diameter | 4.14 in |
| Pitch | 5/8 in |
| Bore Diameter | 1 to 2-3/4 in |
| Outside Diameter | 5.123 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Quadruple Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Linn Gear |
| Model | 100-3B35 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6754907 |
| Brand | System Plast |
| Model | 2120-24R18M-RM |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 7059539 |
| Brand | Telemecanique |
| Model | XU9N18NP340D |