We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 60-4B25H Quad Hardened Sprocket H1
MODEL 60-4B25H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$395.55 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-1/4 to 3 in
Chain Size
#60-4
Hub Diameter
4-1/2 in
Length Through Bore
4.43 in
Material
Steel
Number of Teeth
25
Outside Diameter
6.387 in
Pitch
3/4 in
Pitch Diameter
5.984 in
Type
Type B Quadruple Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 60-4B25H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Multi-Strand Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Quadruple Strand Hardened Teeth, 1-1/4 to 3 in Bore Dia, 6.387 in Outside Dia, #60-4 Chain, 25 Teeth, 3/4 in Pitch, 5.984 in, 4-1/2 in Hub Dia, 4.43 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway and larger bores are subject to additional charge
- Type B hub one side and mandrel bore
Specs:
| Length Through Bore | 4.43 in |
|---|---|
| Chain Size | #60-4 |
| Pitch Diameter | 5.984 in |
| Number of Teeth | 25 |
| Hub Diameter | 4-1/2 in |
| Pitch | 3/4 in |
| Bore Diameter | 1-1/4 to 3 in |
| Outside Diameter | 6.387 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Quadruple Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Pramet |
| Model | 6756032 |
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3RV2011-0KA15 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 50-4B19H |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 160-3B30 |