We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 80-4B16H Quad Hardened Sprocket H1
MODEL 80-4B16H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$410.11 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-1/4 to 2-3/4 in
Chain Size
#80-4
Hub Diameter
4.09 in
Length Through Bore
5 in
Material
Steel
Number of Teeth
16
Outside Diameter
5.627 in
Pitch
1 in
Pitch Diameter
5.126 in
Type
Type B/C Quadruple Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 80-4B16H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Multi-Strand Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B/C Quadruple Strand Hardened Teeth, 1-1/4 to 2-3/4 in Bore Dia, 5.627 in Outside Dia, #80-4 Chain, 16 Teeth, 1 in Pitch, 5.126 in, 4.09 in Hub Dia, 5 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway and larger bores are subject to additional charge
- Type B hub one side, type C hub both sides and mandrel bore
Specs:
| Length Through Bore | 5 in |
|---|---|
| Chain Size | #80-4 |
| Pitch Diameter | 5.126 in |
| Number of Teeth | 16 |
| Hub Diameter | 4.09 in |
| Pitch | 1 in |
| Bore Diameter | 1-1/4 to 2-3/4 in |
| Outside Diameter | 5.627 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B/C Quadruple Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Linn Gear |
| Model | 60-2B18H |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 120-4B16 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 50-4B16H |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 140-3B32 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 40-4B25H |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 60-3B54 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 40-4B14H |