We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 80-4B21H Quad Hardened Sprocket H1
MODEL 80-4B21H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$624.87 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1.437 to 3.25 in
Chain Size
#80-4
Hub Diameter
5 in
Length Through Bore
5.43 in
Material
Steel
Number of Teeth
21
Outside Diameter
7.235 in
Pitch
1 in
Pitch Diameter
6.71 in
Type
Type B/C Quadruple Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 80-4B21H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Multi-Strand Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B/C Quadruple Strand Hardened Teeth, 1.437 to 3.25 in Bore Dia, 7.235 in Outside Dia, #80-4 Chain, 21 Teeth, 1 in Pitch, 6.71 in, 5 in Hub Dia, 5.43 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway and larger bores are subject to additional charge
- Type B hub one side, type C hub both sides and mandrel bore
Specs:
| Length Through Bore | 5.43 in |
|---|---|
| Chain Size | #80-4 |
| Pitch Diameter | 6.71 in |
| Number of Teeth | 21 |
| Hub Diameter | 5 in |
| Pitch | 1 in |
| Bore Diameter | 1.437 to 3.25 in |
| Outside Diameter | 7.235 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B/C Quadruple Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Linn Gear |
| Model | 50-3B24H |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 80-4B14H |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 120-3B26 |