We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 80-4B25H Quad Hardened Sprocket H1
MODEL 80-4B25H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$800.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1.437 to 3.25 in
Chain Size
#80-4
Hub Diameter
5 in
Length Through Bore
5.43 in
Material
Steel
Number of Teeth
25
Outside Diameter
8.516 in
Pitch
1 in
Pitch Diameter
7.979 in
Type
Type B/C Quadruple Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 80-4B25H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Multi-Strand Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B/C Quadruple Strand Hardened Teeth, 1.437 to 3.25 in Bore Dia, 8.516 in Outside Dia, #80-4 Chain, 25 Teeth, 1 in Pitch, 7.979 in, 5 in Hub Dia, 5.43 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway and larger bores are subject to additional charge
- Type B hub one side, type C hub both sides and mandrel bore
Specs:
| Length Through Bore | 5.43 in |
|---|---|
| Chain Size | #80-4 |
| Pitch Diameter | 7.979 in |
| Number of Teeth | 25 |
| Hub Diameter | 5 in |
| Pitch | 1 in |
| Bore Diameter | 1.437 to 3.25 in |
| Outside Diameter | 8.516 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B/C Quadruple Strand Hardened Teeth |
Packaging:
- Weight: 54.0 lb
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Hammond Power Solutions |
| Model | MV3S1250SP |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 60-3B26H |
| Brand | Kipp |
| Model | K0161.4125X14 |
| Brand | Union Butterfield |
| Model | 4533.3740 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 50-4B25H |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 200-3B26 |