We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 100-4C45 Quad Sprocket H1
MODEL 100-4C45
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$1,791.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
2.187 to 4.5 in
Chain Size
#100-4
Hub Diameter
6-1/2 in
Length Through Bore
6-1/4 in
Material
Steel
Number of Teeth
45
Outside Diameter
18.626 in
Pitch
1-1/4 in
Pitch Diameter
17.919 in
Type
Type B/C Quadruple Strand
Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway. Larger bores are subject to additional charge.
Specifications
| Pitch Diameter | 17.919 |
|---|---|
| Maximum Bore | 4.500" |
| Stock Bore | 2.187" |
| Hub Diameter | Pitch Diameter 0 |
| Length Through Bore | Pitch Diameter 1 |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more| Brand | Balax |
| Model | 91092-000 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | AH430P7W |
| Brand | E-Z Lok |
| Model | 50975 |
| Brand | E-Z Lok |
| Model | EK20620 |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more