We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 35FB10X.625 SPROCKET H1
MODEL 35FB10X.625
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$13.72 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
5/8 in
Chain Size
#35
Material
Steel
Number of Teeth
10
Outside Diameter
1.379 in
Pitch
3/8 in
Pitch Diameter
1.214 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 35FB10X.625
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 5/8 in Bore Dia, 1.379 in Outside Dia, #35 Chain, 10 Teeth, 3/8 in Pitch, 1.214 in, Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #35 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 1.214 in |
| Number of Teeth | 10 |
| Pitch | 3/8 in |
| Bore Diameter | 5/8 in |
| Outside Diameter | 1.379 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
- Weight: 0.2 lb
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Cleveland |
| Model | C76210 |
| Brand | ABB |
| Model | CR-P024DC1 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5998036 |