We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 40FB11X.875 SPROCKET H1
MODEL 40FB11X.875
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$16.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
7/8 in
Chain Size
#40
Material
Steel
Number of Teeth
11
Outside Diameter
2.003 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
1.775 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 40FB11X.875
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 7/8 in Bore Dia, 2.003 in Outside Dia, #40 Chain, 11 Teeth, 1/2 in Pitch, 1.775 in, Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #40 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 1.775 in |
| Number of Teeth | 11 |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 7/8 in |
| Outside Diameter | 2.003 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Chicago-Latrobe |
| Model | 45273 |
| Brand | Balax |
| Model | 12885-000 |