We never sell your data to third parties
Linn-Gear 40FB17X.875 SPROCKET H1
MODEL 40FB17X.875
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$23.66 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
7/8 in
Chain Size
#40
Material
Steel
Number of Teeth
17
Outside Diameter
2.974 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
2.721 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 40FB17X.875
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 7/8 in Bore Dia, 2.974 in Outside Dia, #40 Chain, 17 Teeth, 1/2 in Pitch, 2.721 in, Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #40 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 2.721 in |
| Number of Teeth | 17 |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 7/8 in |
| Outside Diameter | 2.974 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more| Brand | Berliss |
| Model | 0004419 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-490075 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 40FB26X1.250 |
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more