We never sell your data to third parties
Linn-Gear 40FB23X.750 SPROCKET H1
MODEL 40FB23X.750
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$39.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3/4 in
Chain Size
#40
Material
Steel
Number of Teeth
23
Outside Diameter
3-15/16 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
3.672 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 40FB23X.750
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 3/4 in Bore Dia, 3-15/16 in Outside Dia, #40 Chain, 23 Teeth, 1/2 in Pitch, 3.672 in, Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #40 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 3.672 in |
| Number of Teeth | 23 |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 3/4 in |
| Outside Diameter | 3-15/16 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
- Weight: 1.8 lb
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more| Brand | Linn Gear |
| Model | 40FB12HX1.000 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | E3472MXL012 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | T5-75-100M-LLUKFDA |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more