We never sell your data to third parties
Linn-Gear 40FB26X1.375 SPROCKET H1
MODEL 40FB26X1.375
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$48.36 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-3/8 in
Chain Size
#40
Material
Steel
Number of Teeth
26
Outside Diameter
4.418 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
4.148 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 40FB26X1.375
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 1-3/8 in Bore Dia, 4.418 in Outside Dia, #40 Chain, 26 Teeth, 1/2 in Pitch, 4.148 in, Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #40 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 4.148 in |
| Number of Teeth | 26 |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 1-3/8 in |
| Outside Diameter | 4.418 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Linn Gear |
| Model | 35FB15X.500 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | H-075-200-LLUKHB |
| Brand | Rexnord |
| Model | WHT4705-60F3E4 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | HD12B068-0300LLX1EMS |