We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 50FB20X1.187 SPROCKET H1
MODEL 50FB20X1.187
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$40.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-3/16 in
Chain Size
#50
Material
Steel
Number of Teeth
20
Outside Diameter
4.321 in
Pitch
5/8 in
Pitch Diameter
3.995 in
Type
Single Strand
Linn Gear Co Linn 50FB20X1.187
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Single Strand, 1-3/16 in Bore Dia, 4.321 in Outside Dia, #50 Chain, 20 Teeth, 5/8 in Pitch, 3.995 in, Steel
Features:
- Without hardened teeth
- Complete with any bore size indicated - standard straight keyway and (2) setscrews
Specs:
| Chain Size | #50 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 3.995 in |
| Number of Teeth | 20 |
| Pitch | 5/8 in |
| Bore Diameter | 1-3/16 in |
| Outside Diameter | 4.321 in |
| Material | Steel |
| Type | Single Strand |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | CoxReels |
| Model | HP1125-4-450-E |
| Brand | MRO Supply |
| Model | D101396 |