We never sell your data to third parties
Linn-Gear 60FB23X1.437 SPROCKET H1
MODEL 60FB23X1.437
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$72.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-7/16 in
Chain Size
#60
Material
Steel
Number of Teeth
23
Outside Diameter
5.907 in
Pitch
3/4 in
Pitch Diameter
5.508 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 60FB23X1.437
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 1-7/16 in Bore Dia, 5.907 in Outside Dia, #60 Chain, 23 Teeth, 3/4 in Pitch, 5.508 in, Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #60 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 5.508 in |
| Number of Teeth | 23 |
| Pitch | 3/4 in |
| Bore Diameter | 1-7/16 in |
| Outside Diameter | 5.907 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | T5-20-30M-LLUSHBNTB |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | QC41G11/32 |
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more