We never sell your data to third parties
Linn-Gear 80FB9X1.187 SPROCKET H1
MODEL 80FB9X1.187
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$24.97 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-3/16 in
Chain Size
#80
Material
Steel
Number of Teeth
9
Outside Diameter
3.348 in
Pitch
1 in
Pitch Diameter
2.924 in
Type
Single Strand
Linn Gear Co Linn 80FB9X1.187
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Single Strand, 1-3/16 in Bore Dia, 3.348 in Outside Dia, #80 Chain, 9 Teeth, 1 in Pitch, 2.924 in, Steel
Features:
- Without hardened teeth
- Complete with any bore size indicated - standard straight keyway and (2) setscrews
Specs:
| Chain Size | #80 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 2.924 in |
| Number of Teeth | 9 |
| Pitch | 1 in |
| Bore Diameter | 1-3/16 in |
| Outside Diameter | 3.348 in |
| Material | Steel |
| Type | Single Strand |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more| Brand | Winsmith |
| Model | 924MSFE068X0DN |
| Brand | Isostatic |
| Model | AA-1324-1 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 5/B210 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | PA22-58B65-08SBHSX |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more