We never sell your data to third parties
$20.72 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
5/8 in
Chain Size
#50
Material
Steel
Number of Teeth
17
Outside Diameter
3.718 in
Pitch
5/8 in
Pitch Diameter
3.401 in
Type
Type A Single Strand Machine Cut Stock Bore
Linn Gear Co Linn 50A17
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type A Single Strand Machine Cut Stock Bore, 5/8 in Bore Dia, 3.718 in Outside Dia, #50 Chain, 17 Teeth, 5/8 in Pitch, 3.401 in, Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Plating or surface grinding
- Special milling for application assembly, debris removal and more
- Type A plate sprockets are a basic foundation block of sprockets and may be altered in many ways for use in a very broad array of equipment
Specs:
| Chain Size | #50 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 3.401 in |
| Number of Teeth | 17 |
| Pitch | 5/8 in |
| Bore Diameter | 5/8 in |
| Outside Diameter | 3.718 in |
| Material | Steel |
| Type | Type A Single Strand Machine Cut Stock Bore |
Packaging:
- Weight: 0.8 lb
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Orbit Industries |
| Model | RC-250 |
| Brand | GPI |
| Model | 503000-72 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | HD24B100-0750LXP1EES |