We never sell your data to third parties
$18.20 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3/4 in
Chain Size
#60
Material
Steel
Number of Teeth
9
Outside Diameter
2.511 in
Pitch
3/4 in
Pitch Diameter
2.193 in
Type
Type A Single Strand Machine Cut Stock Bore
Linn Gear Co Linn 60A9
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type A Single Strand Machine Cut Stock Bore, 3/4 in Bore Dia, 2.511 in Outside Dia, #60 Chain, 9 Teeth, 3/4 in Pitch, 2.193 in, Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Plating or surface grinding
- Special milling for application assembly, debris removal and more
- Type A plate sprockets are a basic foundation block of sprockets and may be altered in many ways for use in a very broad array of equipment
Specs:
| Chain Size | #60 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 2.193 in |
| Number of Teeth | 9 |
| Pitch | 3/4 in |
| Bore Diameter | 3/4 in |
| Outside Diameter | 2.511 in |
| Material | Steel |
| Type | Type A Single Strand Machine Cut Stock Bore |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified