We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
$13.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1/2 to 7/8 in
Chain Size
#35
Hub Diameter
1.37 in
Length Through Bore
3/4 in
Material
Steel
Number of Teeth
15
Outside Diameter
1.99 in
Pitch
3/8 in
Pitch Diameter
1.804 in
Type
Type B Single Strand Machine Cut
Linn Gear Co Linn 35B15
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand Machine Cut, 1/2 to 7/8 in Bore Dia, 1.99 in Outside Dia, #35 Chain, 15 Teeth, 3/8 in Pitch, 1.804 in, 1.37 in Hub Dia, 3/4 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
Specs:
| Length Through Bore | 3/4 in |
|---|---|
| Chain Size | #35 |
| Pitch Diameter | 1.804 in |
| Number of Teeth | 15 |
| Hub Diameter | 1.37 in |
| Pitch | 3/8 in |
| Bore Diameter | 1/2 to 7/8 in |
| Outside Diameter | 1.99 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand Machine Cut |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read moreBrand
Martin Sprocket
Model
35B15
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more