We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
$15.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
0.5 to 1.312 in
Chain Size
#40
Hub Diameter
1.85 in
Length Through Bore
0.87 in
Material
Steel
Number of Teeth
15
Outside Diameter
2.65 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
2.405 in
Type
Type B Single Strand Machine Cut
Linn Gear Co Linn 40B15
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand Machine Cut, 0.5 to 1.312 in Bore Dia, 2.65 in Outside Dia, #40 Chain, 15 Teeth, 1/2 in Pitch, 2.405 in, 1.85 in Hub Dia, 0.87 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
Specs:
| Length Through Bore | 0.87 in |
|---|---|
| Chain Size | #40 |
| Pitch Diameter | 2.405 in |
| Number of Teeth | 15 |
| Hub Diameter | 1.85 in |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 0.5 to 1.312 in |
| Outside Diameter | 2.65 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand Machine Cut |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
Brand
Martin Sprocket
Model
40B15
Brand
Browning
Model
1176924
| Brand | Timken Drives |
| Model | 2281 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02131355UL |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 4/SPA170-2517 |
| Brand | NSK Bearings |
| Model | 6015 |
| Brand | Kipp |
| Model | K0671.4200X22 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 5VX950 |
| Brand | Kipp |
| Model | K1458.31200621 |
| Brand | Dixon |
| Model | DB13 |