We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
$50.70 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3/4 to 1-3/4 in
Chain Size
#40
Hub Diameter
2-3/4 in
Length Through Bore
1.12 in
Material
Steel
Number of Teeth
40
Outside Diameter
6.653 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
6.373 in
Type
Type B Single Strand Machine Cut
Linn Gear Co Linn 40B40
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand Machine Cut, 3/4 to 1-3/4 in Bore Dia, 6.653 in Outside Dia, #40 Chain, 40 Teeth, 1/2 in Pitch, 6.373 in, 2-3/4 in Hub Dia, 1.12 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
Specs:
| Length Through Bore | 1.12 in |
|---|---|
| Chain Size | #40 |
| Pitch Diameter | 6.373 in |
| Number of Teeth | 40 |
| Hub Diameter | 2-3/4 in |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 3/4 to 1-3/4 in |
| Outside Diameter | 6.653 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand Machine Cut |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Simplex |
| Model | ATS25 |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | MH100/PAR38/FL/4K |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 193-EC3CB |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02147361UL |
| Brand | Champion |
| Model | CM9-1/2X10X12 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02090056UL |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 5973075 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02146345UL |