We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 35FB9X.375SS Stainless Steel Sprocket H1
MODEL 35FB9X.375SS
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$57.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3/8 in
Chain Size
#35
Material
Stainless Steel
Number of Teeth
9
Outside Diameter
1.256 in
Pitch
3/8 in
Pitch Diameter
1.096 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 35FB9X.375SS
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 3/8 in Bore Dia, 1.256 in Outside Dia, #35 Chain, 9 Teeth, 3/8 in Pitch, 1.096 in, Stainless Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #35 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 1.096 in |
| Number of Teeth | 9 |
| Pitch | 3/8 in |
| Bore Diameter | 3/8 in |
| Outside Diameter | 1.256 in |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | H40B17F-1C |
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 5SY6316-7 |
| Brand | PT Coupling |
| Model | 77015 |