We never sell your data to third parties
Linn-Gear 35FB12X.500SS Stainless Steel Sprocket H1
MODEL 35FB12X.500SS
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$65.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1/2 in
Chain Size
#35
Material
Stainless Steel
Number of Teeth
12
Outside Diameter
1-5/8 in
Pitch
3/8 in
Pitch Diameter
1.449 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 35FB12X.500SS
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 1/2 in Bore Dia, 1-5/8 in Outside Dia, #35 Chain, 12 Teeth, 3/8 in Pitch, 1.449 in, Stainless Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #35 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 1.449 in |
| Number of Teeth | 12 |
| Pitch | 3/8 in |
| Bore Diameter | 1/2 in |
| Outside Diameter | 1-5/8 in |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
- Weight: 0.2 lb
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | 19G3218 |
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more