We never sell your data to third parties
Linn-Gear 40FB11X.750SS STAINLESS STEEL SPROCKET B-TYPE HUB 11 TEETH .750" BORE STD. KWY. 2 SETSCREWS
MODEL 40FB11X.750SS
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$84.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Bore Diameter
3/4 in
Chain Size
#40
Material
Stainless Steel
Number of Teeth
11
Outside Diameter
2.003 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
1.775 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 40FB11X.750SS
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 3/4 in Bore Dia, 2.003 in Outside Dia, #40 Chain, 11 Teeth, 1/2 in Pitch, 1.775 in, Stainless Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #40 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 1.775 in |
| Number of Teeth | 11 |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 3/4 in |
| Outside Diameter | 2.003 in |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
- Weight: 0.2 lb
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 4430V690 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0780.12081X40 |