We never sell your data to third parties
Linn-Gear 40FB16X.750SS Stainless Steel Sprocket H1
MODEL 40FB16X.750SS
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$118.17 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3/4 in
Chain Size
#40
Material
Stainless Steel
Number of Teeth
16
Outside Diameter
2.814 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
2.563 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 40FB16X.750SS
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 3/4 in Bore Dia, 2.814 in Outside Dia, #40 Chain, 16 Teeth, 1/2 in Pitch, 2.563 in, Stainless Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #40 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 2.563 in |
| Number of Teeth | 16 |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 3/4 in |
| Outside Diameter | 2.814 in |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Gates Rubber |
| Model | T20-75-25M-LLUSFDA |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | T10-100-50M-LLUS |
| Brand | Champion |
| Model | 308-3/8-16-T |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | AT5-75-60M-LLUSNB |