We never sell your data to third parties
Linn-Gear 50FB13X1.000SS Stainless Steel Sprocket H1
MODEL 50FB13X1.000SS
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$130.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1 in
Chain Size
#50
Material
Stainless Steel
Number of Teeth
13
Outside Diameter
2.911 in
Pitch
5/8 in
Pitch Diameter
2.612 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 50FB13X1.000SS
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 1 in Bore Dia, 2.911 in Outside Dia, #50 Chain, 13 Teeth, 5/8 in Pitch, 2.612 in, Stainless Steel
Features:
- Without hardened teeth
- Complete with any bore size indicated - standard straight keyway and (2) setscrews
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #50 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 2.612 in |
| Number of Teeth | 13 |
| Pitch | 5/8 in |
| Bore Diameter | 1 in |
| Outside Diameter | 2.911 in |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Flowtrend |
| Model | 18MB816423 |
| Brand | Adam Equipment |
| Model | 3002014371 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 5200-20M-170 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | T10-75-100M-LLUS |
| Brand | Champion |
| Model | 603-15/32X1/2 |