We never sell your data to third parties
Linn-Gear 50FB18X1.125SS Stainless Steel Sprocket H1
MODEL 50FB18X1.125SS
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$167.44 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-1/8 in
Chain Size
#50
Material
Stainless Steel
Number of Teeth
18
Outside Diameter
3.919 in
Pitch
5/8 in
Pitch Diameter
3.599 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 50FB18X1.125SS
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 1-1/8 in Bore Dia, 3.919 in Outside Dia, #50 Chain, 18 Teeth, 5/8 in Pitch, 3.599 in, Stainless Steel
Features:
- Without hardened teeth
- Complete with any bore size indicated - standard straight keyway and (2) setscrews
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #50 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 3.599 in |
| Number of Teeth | 18 |
| Pitch | 5/8 in |
| Bore Diameter | 1-1/8 in |
| Outside Diameter | 3.919 in |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Gates Rubber |
| Model | T20-50-50M-LLUSNTB |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | T20-50-50M-LLUKNTB |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 14HTD-100-50M-LLUS |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 50FB16X1.125SS |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-456052 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | AT5-255-25 |