We never sell your data to third parties
Linn-Gear 50FB26X1.250SS Stainless Steel Sprocket H1
MODEL 50FB26X1.250SS
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$360.36 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-1/4 in
Chain Size
#50
Material
Stainless Steel
Number of Teeth
26
Outside Diameter
5.523 in
Pitch
5/8 in
Pitch Diameter
5.185 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 50FB26X1.250SS
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 1-1/4 in Bore Dia, 5.523 in Outside Dia, #50 Chain, 26 Teeth, 5/8 in Pitch, 5.185 in, Stainless Steel
Features:
- Without hardened teeth
- Complete with any bore size indicated - standard straight keyway and (2) setscrews
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #50 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 5.185 in |
| Number of Teeth | 26 |
| Pitch | 5/8 in |
| Bore Diameter | 1-1/4 in |
| Outside Diameter | 5.523 in |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
- Weight: 2.9 lb
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Gates Rubber |
| Model | XL-037-100-LLUSNT |
| Brand | Balax |
| Model | 17493-01U |