We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 60FB16X1.375SS Stainless Steel Sprocket H1
MODEL 60FB16X1.375SS
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$145.11 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-3/8 in
Chain Size
#60
Material
Stainless Steel
Number of Teeth
16
Outside Diameter
4.22 in
Pitch
3/4 in
Pitch Diameter
3.844 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 60FB16X1.375SS
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 1-3/8 in Bore Dia, 4.22 in Outside Dia, #60 Chain, 16 Teeth, 3/4 in Pitch, 3.844 in, Stainless Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #60 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 3.844 in |
| Number of Teeth | 16 |
| Pitch | 3/4 in |
| Bore Diameter | 1-3/8 in |
| Outside Diameter | 4.22 in |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 6/BX144 |