We never sell your data to third parties
Linn-Gear 60FB22X1.500SS Stainless Steel Sprocket H1
MODEL 60FB22X1.500SS
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$345.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-1/2 in
Chain Size
#60
Material
Stainless Steel
Number of Teeth
22
Outside Diameter
5.666 in
Pitch
3/4 in
Pitch Diameter
5.27 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 60FB22X1.500SS
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 1-1/2 in Bore Dia, 5.666 in Outside Dia, #60 Chain, 22 Teeth, 3/4 in Pitch, 5.27 in, Stainless Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #60 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 5.27 in |
| Number of Teeth | 22 |
| Pitch | 3/4 in |
| Bore Diameter | 1-1/2 in |
| Outside Diameter | 5.666 in |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Linn Gear |
| Model | 50FB18X1.125SS |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | T20-50-50M-LLUSNTB |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | T20-50-50M-LLUKNTB |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 14HTD-100-50M-LLUS |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 50FB16X1.125SS |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-456052 |