We never sell your data to third parties
Linn-Gear CC60-20TLH TAPER-LOCK COUPLING SPROCKET H1
MODEL CC60-20TLH
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$99.20 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1/2 to 2 in
Hub Size
3.88 in
Length Through Bore
1-1/4 in
Material
Hardened Steel
Outside Diameter
5-1/2 in
Overall Length
2.93 in
Type
Type H Double Roller Chain
Linn Gear Co Linn CC60-20TLH
UPC: | UNSPSC: 31163013 | GTIN:
Couplings > Chain Couplings > Chain Shaft Couplings - Complete
Linn Flexible Shaft Coupling, Type H Double Roller Chain, 1/2 to 2 in Bore Dia, 5-1/2 in Outside Dia, 3.88 in Hub, 2.93 in Overall Length, 1-1/4 in Length Through Bore, Hardened Steel
Features:
- Hardened steel for re-boring
- Taper-Lock bushed chain coupling
Specs:
| Length Through Bore | 1-1/4 in |
|---|---|
| Hub Size | 3.88 in |
| Bore Diameter | 1/2 to 2 in |
| Outside Diameter | 5-1/2 in |
| Material | Hardened Steel |
| Overall Length | 2.93 in |
| Type | Type H Double Roller Chain |
Packaging:
- Weight: 11.0 lb
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5998310 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5996116 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0122.93081X25 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5997128 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | T5-100-60M-LLUKHBNB |
| Brand | Remke |
| Model | 106AB0030AP |